http://www.menemen.bel.tr/index2.asp

CHP'li Bayır: Dolardaki ateş, mutfaktaki tencereye henüz yansımadı

 • Haber Saati : 15 Eylül 2018, Cumartesi 11:56:30 - 8 Ay önce eklendi.
CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Çankırı'da ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Bayır, iktidarı eleştirirken ekonominin ancak üretimle düzelebileceğini söyledi.

  Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi sorunları anlatmak ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin çözüm önerilerini aktarmak üzere heyet başkanı olarak Çankırı’ya giden CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, iki gün boyunca odalar, dernekler, sivil toplum kuruluşlarına ve gazetelere ziyaretlerde bulundu. Ekonomik krizden çıkışın çözüm yollarına ilişkin parti politikalarına değinen Tacettin Bayır’a, Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin,  Çankırı Merkez İlçe Başkanı Fikret Kaya ve İl yöneticileri de eşlik etti.          

  "BİR ÜLKENİN BÜYÜMESİ, İŞ SAHALARININ ÇOĞALMASI, İŞSİZLİĞİN AZALMASIYLA MÜMKÜNDÜR"

  Ziyaretlerinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelttiği 9 soruyu ve hayata geçirilmesi gereken 13 öneriyi de kurum temsilcileriyle paylaşan Bayır, "AKP iktidarı yaşanan krize ‘Ekonomimizin temelleri sağlam' diyor, gerçekten sağlamsa, 'İşsizlik neden katlanarak çoğalıyor? Ekonomik kurumların özerkliği niçin kalmadı?' sorusunu sormamız gerekiyor. Ülke ekonomisinin büyümesi, zenginleşme demektir. Bir ülkenin büyümesi ancak iş sahalarının çoğalması, işsizliğin azalması refahının artmasıyla mümkündür. Türkiye ekonomisi kötü yönetiliyor, yanlış dış politikalarla atılan adımlar ülkemizi uçuruma sürüklüyor. Dış şoklara karşı dayanıksız hale geldik. Örneğin; Trump ABD-Meksika sınırına duvar örerken Meksika para birimi yüzde 5 değer kaybetmişti. Bir rahip yüzünden bu kriz olduysa Türkiye ekonomisi bu kadar güçsüz mü ki, paramız yüzde 30’a yakın değer kaybetti? Olay bir rahip krizi değil, yönetilemeyen bir ekonomik krizdir. 2018 Temmuz sonunda yaşanan Rahip krizinden bu yana TL yüzde 28 değer kaybetti, faiz 4,5 puan arttı. Ama Ocak 2018’den beri TL zaten dolar karşısında %43,5 değer kaybetti. Faizdeki artış 11 puan. 2014’teki ilk Cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı: %68 faiz artışı ise 15 puan'' dedi.

  "HER KONUYLA İLGİLİ MUTLAK BİR SUÇLU BULUNUYOR"

  AK Parti iktidarının,  ‘’Dış düşmanlar ekonomimize saldırıyor. Türkiye’ye karşı ekonomik savaş açıldı. Ekonomimize yönelik bu saldırının doğrudan ezanımıza ve bayrağımıza yönelik saldırılardan farkı yok’’ söylemlerini de eleştiren Bayır, "O zaman sormamız gerekmiyor mu; böyle bir saldırı var ise, 16 yıldır siz neden önlem almadınız? Ekonominin başarısı dış şoklara dayanıklılığıyla ölçülür. Bir savaş var ise ortada, Türkiye neden bölgesinde yapayalnız kaldı, neden hiçbir AB ve Orta Doğu ülkesi bize somut destekte, maddi yatırımda bulunmadı? Madem ekonomik saldırı olacaktı, devlet olarak siz ne yaptınız? Hangi kalıcı önlemi aldınız?" diye sordu. 

  "DÖVİZ REZERVLERİMİZ BORÇLARIMIZI KARŞILAMAYA YETMİYOR"

  Türk Lirasının eridiğinin ve ülke olarak fakirleştiğimizin altını çizen Bayır, "2018’in ilk 3 ayında; Milli gelir 882 milyar Dolardan, şu an kur nedeniyle 485 milyar Dolara geriledi. Kişi başına gelir 8 ayda 10.924 Dolardan 6 bin Dolara düştü. Brüt dış borcun milli gelire oranı 8 ayda yüzde 53’ten yüzde 96’ya fırladı. Döviz rezervlerimiz, borçlarımızı karşılamaya yetmiyor. 2002’de her 100 dolar dış borç için 169 dolar rezervimiz vardı, bugün 82 dolar rezervimiz kaldı. Altın hariç, döviz rezervlerimizin kısa vadeli dış borcu karşılama oranı yüzde 63’e düştü. 2018’in ilk 6 ayında, batık ve geri ödenmeyen banka kredileri 75 milyar TL oldu. Bankalarca el konulan ipotekli konut sayısı 14 bin oldu." dedi

  "ÜRETİM YERİNE, TÜKETİM EKONOMİSİ EGEMEN OLDU"

  Üretim yerine tüketim ekonomisinin egemen olduğunu belirten Bayır, "Son 7 yılda betona 551 milyar dolar para yatırıldı. Buna karşın, son 14 yılda 171 milyar dolar tarım ithalatı yapıldı. Üretim ekonomisini dışladık. İthalat yoluyla istihdamsız büyüdük. 2002-2018 arasında gelen yabancı yatırımcı toplam 160 milyar Dolar yatırım yaparken bunun sadece yüzde 38’ini Sanayiye, binde 3’ünü Tarıma, yüzde 61’ini ise hizmetler sektörüne çekebildik. Sıcak para ise yatırıma değil faizden faiz kazanmaya yaradı. Yüksek büyüme ancak yüksek cari açıkla sağlandı, ayda ortalama 20 milyar Dolarlık ithalat yaptık, çünkü ihraç ürünü üretmek için gereken hammadde ve aramalı hep ithal edildi. 100 Dolar ihracatımızın sadece 3.8 Doları yüksek teknolojili ürüne dayalı oldu. Sıcak para girdiği hızla çıktı, borç ödemelerini zorlaştırdı. 17 Ağustos haftasında yabancı yatırımcı 362 milyon Dolarlık menkul kıymeti 1 haftada satıp çıktı." diyerek sözlerini sonlandırdı.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim