Büyükşehir'de memurlar sandık başında!

 • Haber Saati : 08 Temmuz 2019, Pazartesi 14:02:43 - 3 Ay önce eklendi.
Büyükşehir Belediyesi'nde 5 bin 760 memuru ilgilendiren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri sürerken, Tüm Bel-Sen tarafından taslaktaki 6 maddenin oylanması için referandum yapıldı. Üyelere, 10 birimde kurulan sandıklarda, ilgili maddelerin son haliyle kabul edilip, edilmemesi konusunda görüşleri soruldu. Memurlar, üzerlerinde 'ret' veya 'kabul' yazan kağıtları, tercihlerine göre sandıklara attı.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan 5 bin 760 kamu emekçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ediyor. Memurların örgütlü bulunduğu Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) İzmir 1 No'lu Şube, taslakta yer alan 6 maddenin üyelerce oylanması için referandum yapma kararı aldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ana binası, İZSU, ESHOT, zabıta, Eşrefpaşa Hastanesi'nin de içinde bulunduğu 10 birimde sandık kuruldu. Memurlar, üzerinde 'kabul' veya 'ret' yazılı kağıtları, şeffaf sandıklara attı.
   

  Şube Başkanı Anıl Kaçar, oylamaya sundukları maddeler hakkında bilgi verdi. Kaçar, şu anda net 1054 TL olarak ödenen sosyal denge tazminatının aylık brüt 1882 TL, net 1600 TL olması yönündeki maddenin yanı sıra 1 Mayıs ve 29 Ekim'de net 750 TL, Kurban Bayramı'nda da net bin TL'lik 3 ikramiye verilmesi maddelerinin oylandığını kaydetti. Kaçar, "Temel derdimiz, herkesin dahil olabildiği bir sözleşme çıkarmak. Sürecin başında 'Söz, karar emekçilerde' demiştik. Bunu gerçekleştirmek istiyoruz" diye konuştu.

  BELEDİYE ÇALIŞANLARINA ÇAĞRI

  Oylanan maddelerden biri de kreş sayısının; büyükşehir idaresi, İZELMAN ve sendika ile yapılacak çalışma doğrultusunda artırılması. Yine yemekhane iş ve işleyişinin sendika ile birlikte yapılacak düzenleme ile iyileştirilmesi, İZSU'nun yemekhane yapımına dair başlayan ihale sürecinin takip edilmesi yönündeki maddeler de oylamaya sunuldu. Görevde yükselme (müdürlük dahil) ve unvan değişikliği sınavının açılması, ulaşım kartının, BİSİM ve arabalı vapurlarda da geçerli olmasına yönelik çalışmanın başlatılmasına dair madde hakkında karar da referandum maddeleri arasında yer aldı.

  TİS ve Hukuk Sekreteri Birkan Acar, oylananlar dışında kalan maddeler için görüşmelerin devam edeceğini belirterek, "Yıllar sonra kazanılan haklarımız bizim için bir imkandır. TİS taslağında yer alan maddelerin tamamının kabul görmesi için bütün belediye emekçilerini sendikamız çatısı altında toplanmaya davet ediyoruz. Daha güçlü bir sendika ile hem çalışma şartlarımızın hem de özlük haklarımızın daha ileriye gideceğini biliyoruz. Önümüzde merkezi hükümet ile imzalanacak TİS var. Hükümet ile imzalanacak TİS’ten de iyi bir sonuç almak için güçlü bir sendika, güçlü bir konfederasyon olmamız gerekiyor" dedi.

  Oylama, saat 17.30'a kadar devam edecek. (DHA)Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim