Abdül bu işi yapar!

 • Haber Saati : 29 Ekim 2018, Pazartesi 18:52:17 - 9 Ay önce eklendi.
Özfatura’dan Kılıçdaroğlu’na: Abdül bu işi yapar!

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun 2019 Mart Ayı’nda yapılacak yerel seçimler öncesinde kamuoyuna yaptığı “aday olmayı düşünmüyorum” açıklamasının yankıları sürüyor.

  Geçtiğimiz hafta Ankara’ya giderek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Kocaoğlu, kendisinden sonra gelecek isimle ilgili tariflerde bulunmuş, bazı isimleri de önermişti. İlçeler düzeyinde de yapılan görüşme sonrasında kamuoyuna bir açıklama yapılmamıştı. 

  Bazı milletvekilleri ve eski-yeni siyasetçilerin de talepte bulunduğu Büyükşehir süreci devam ederken dikkat çeken bir gelişme yaşandı.  İzmir Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Burhan Özfatura, Narlıdere Belediye Başkanı Batur’a kefil olurken, ona destek vereceğini bildirdi. 

  KEMAL BEY BENİ ARADI

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ANAP’tan 1984-1989, Doğru Yol Partisi’nden ise 1994-1999 yılları arasında başkanlığını yapan Özfatura, Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşme hakkında konuştu. Egedesonsöz’e değerlendirmelerde bulunan Özfatura, “Kemal bey beni aradı. Kendisiyle uzun uzun görüştük. Konumuz sadece yerel seçimler değildi. Ben maliye kökenli, vergi uzmanıyım. Sayın Kılıçdaroğlu ile meslektaşız. Bundan önce de defalarca görüş ve önerilerimi almıştır. Ben periyodik zamanlarda kendisine raporlar sunuyorum. Bir yerel seçim süreci yaşıyoruz. Ülkenin ekonomi politikaları ve iktidarın ekonomiye bakışı ortada. Eğer, CHP bu seçimlerde İzmir, Muğla ve Aydın gibi iller dışında Bursa, Antalya, İstanbul ve Ankara gibi illerde başarılı olursa bu iktidar duramaz. Bu süreç bir dönüm noktasıdır” dedi. 

  AZİZ BEYLE KARŞI KARŞIYA GELMEDİM!
  Özfatura, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun aday olmayacağını açıklaması, yerine gelecek ismin belirlenmesi ve kamuoyu araştırmaları gibi konuların CHP’nin içişlerini ilgilendirdiğini belirtirken, İzmir’in ülke açısından önemine vurgu yaptı. Özfatura, “Bir kentin yöneticisi ve amiri kim ne derse desin Büyükşehir Belediyesi’nin başkanıdır. Siyasi irade ona görev vermiştir. Diğerleri kamusal görevleri yerine getirirler. Sırtınızda kambur yoksa, çalmıyorsanız Ankara’ya gereken mesajı da gönderirsiniz. Kenti, baskılardan, dayatmalardan her türlü korursunuz.  Aziz bey ile görevde olduğu süre içinde hiç karşı karşıya gelmedim. Bana hep saygılı davrandı. Ben de ona hiç ağır söz söylemedim” dedi. 

  ONU BİZ YETİŞTİRDİK
  Özfatura, Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlığını yaptığı süre içinde en önemli gücünün ekip olduğunu vurguladı. Özfatura, “İnşaattan anlamıyordum ama EVKA’ları yaptım. Ticaretten hiç anlamam fakat TANSAŞ’lar benim eserim. Birçok projeyi yaparken Turgut Özal ile de karşı karşıya geldim. Ama onu hep ikna ettim, bildiğimi yaptım. Asla pişman değilim. Bir belediye başkanını ekibi yüceltir ve yükseltir. Benim ekibim çok iyiydi. Abdül Batur da Narlıdere’ye belediye başkanı olmadan önce benim ekibimdeydi. Belediye’nin İZBETON Şirketi’nde uzun yıllar genel müdürlük yaptı. Bu ekipte Talat Şimdi, Murat Taşer gibi isimler de vardı. Siyaseten sonrasında birlikte aday olduk. Ben, Büyükşehir’i kazanamadım ama o Narlıdere’yi 1994’te DYP’den kazandı. Sonrasında ise CHP serüveni başladı. Abdül, bu işi yapar. Çünkü onu biz yetiştirdik” diye konuştu. 

  ADAYLIĞI İZMİR’İN YARARINA OLUR
  Kılıçdaroğlu’na Başkan Batur için, “her partiden oy alır” dediğini de anlatan Özfatura, “Kemal bey ile konuşurken Abdül’ün özelliklerinden ve kendisinden bahsettim. Onun adaylığının İzmir’in yararına olacağını söyledim. Şahsen de arkasında duracağımı, kendisini destekleyeceğimi ifade ettim. Bugün yerel seçimlere giderken AKP ile MHP arasında bir ittifak var. Bu ittifak danışıklı halde çatlatıldı. Bunun kurgu olduğunu düşünüyorum. Cumhur ittifakı adı altında birleşen yapı yeniden bir araya gelecek. Bu yüzden Abdül Batur, her partiden oy alabilecek, sağdan da oy getirebilecek bir kişilik. Şahsen, yanında duracağımı söylüyorum. Kefalet ve kefillik daha ağır bir kelime ve olgu ama ben onun aday olması  halinde kentin kazanacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim